SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Brickor 7185091
*
nr 718 5091
Brickor
2 st, nysilver, keramik, längd: 55-70
Utgick
Sista tid för bud online:
måndag 3 oktober 2011
kl 17:46:53
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: brickor keramik nysilver pläter silver ädelmetall
-
5088 Bestick
nysilver, Spetsmodell, ca 60 del
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:24
-
5117 Bestick
silver, 5 delar, Finland. Längd: 11,5-18, vikt: 18..//
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:36
-
5210 Bestick
silver, 6+ 6+ 6 delar. Vikt: 1000 gr ca, längd: 17..//
Aktuellt bud: 4.600 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:55
-
5115 Cigarettetuier
2 st, silver. Längd: 8-11,5v. 255 gr ca
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:04
-
3220 Fruktbestick
kniv och gaffel, förgyllt silver med handtag i aga..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:39
-
5244 Kaffeservis
+ uppläggningsfat, 8 delar, nysilver, Webster Wilc..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:58
*
Brickor
nr 718 5091
Brickor
2 st, nysilver, keramik, längd: 55-70
Utgick |
|
Sista tid för bud online: |
måndag 3 oktober 2011 |
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: brickor keramik nysilver pläter silver ädelmetall
-
5088 Bestick
nysilver, Spetsmodell, ca 60 del
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:24 -
5117 Bestick
silver, 5 delar, Finland. Längd: 11,5-18, vikt: 18..//
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:36 -
5210 Bestick
silver, 6+ 6+ 6 delar. Vikt: 1000 gr ca, längd: 17..//
Aktuellt bud: 4.600 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:55
-
5115 Cigarettetuier
2 st, silver. Längd: 8-11,5v. 255 gr ca
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:04 -
3220 Fruktbestick
kniv och gaffel, förgyllt silver med handtag i aga..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:39 -
5244 Kaffeservis
+ uppläggningsfat, 8 delar, nysilver, Webster Wilc..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:58